درباره کشور فرانسه


اگر از آن دسته افرادی هستید که بخشی از زندگی را به سفر و تجربه اندوختن اختصاص می‌دهید و برای این کار به اندازه کافی هم پول دارید، حتما فرانسه را یکی از اولویت‌های سفرهایتان قرار دهید. از همین امروز هم می‌توانید برنامه‌ریزی برای این سفر رویایی را شروع کنید. ما هم برای کمک به این برنامه‌ریزی، طی این سطرها شما را به گشت و‌گذاری هرچند مختصر در عروس شهرهای جهان یعنی پاریس ـ پایتخت فرانسه ـ می‌بریم.

فرانسه یکی از 28 کشور عضو اتحادیه شینگن است؛ یعنی اگر ویزای یکی از 27 کشور دیگر عضو این پیمان را بگیرید بدون هیچ محدودیتی می‌توانید به هر یک از این کشورها سفر کنید و با کوله‌باری از خاطرات به میهن بازگردید؛ البته اگر زمان به شما اجازه دهد. چون فقط تا پایان اعتبار ویزایتان اجازه مسافرت و اقامت در این کشورها را دارید. همچنین در صورت گرفتن ویزای شینگن مهم نیست از کجا وارد این کشورها شوید. یک انتخاب پرواز و هواپیما است اما شاید زیباتر این باشد که برای مسافرت در این قاره سبز از قطار استفاده کنید تا مناظری را ببینید که شما را متحیر می‌کنند؛ پس در صورت امکان کمی سختی را تحمل کنید و با قطار در این قاره سبز به مسافرت بپردازید.

در این صورت برای اقامت در اتحادیه اروپا هتل‌های زنجیره‌ای F1 گزینه مناسبی خواهد بود. این هتل زنجیره‌ای مناسب‌ترین قیمت را برای گردشگران دارد اما مهم‌ترین مزیت استفاده از هتل F1 این است که اگر اتاق‌تان را یک ماه قبل از طریق اینترنت رزرو کرده باشید می‌توانید از 10 درصد تخفیف ویژه استفاده کنید که گاهی چند صد یورو به نفع شما خواهد بود. اگر قصد اقامت در این هتل را دارید می‌توانید از وب سایت هتل به نشانیwww.hotelf1.com استفاده کنید.

اما این هتل در شهر پاریس برای گردشگران ویژگی دیگری نیز دارد و آن هم وجود مرکز خرید بسیار بزرگی است که درست روبه‌روی هتل قرار دارد. شما می‌توانید تمام مایحتاج روزانه خودتان را از این فروشگاه بخرید. به این ترتیب در هزینه‌های مربوط به وعده‌های غذایی خود نیز صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای می‌کنید.

فرانسه سالانه از 75 میلیون گردشگر پذیرایی می‌کند و در این زمینه رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. این آمار نشان می‌دهدکه فرانسه دارای جاذبه‌های بسیار زیاد گردشگری است. این کشور برای کسب این رتبه از هیچ کاری فروگذار نکرده که یکی از آنها اتصال به انگلستان از طریق تونل مانش بوده است. این تونل که خود به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری فرانسه محسوب می‌شود، شهرهای پاریس و لندن را با ریل قطارهای سریع‌السیر و همان تونل به یکدیگر متصل کرده است.

پاریس قدیم، پاریس مدرن

پاریس در اطراف رودخانه سن ساخته و از دو بخش قدیمی و مدرن تشکیل شده است؛ دولت فرانسه برای حفظ بناهای تاریخی شهر، قوانین بسیار سختی را در مورد ساخت و سازهای پاریس وضع کرده است به‌گونه‌ای که ارتفاع ساختمان‌های شهر باید متناسب با عرض خیابان‌های محلی احداث شود و در قسمت قدیمی شهر نیز برای ساخت و ساز سختگیری بیشتری می‌شود تا بافت قدیمی دچار دگرگونی نشود.

برای ساختن آسمانخراش‌ها و ساختمان‌های مدرن در شهر پاریس هم منطقه‌ای خاص انتخاب شده و در اختیار متقاضیان قرار گرفته؛ به همین دلیل این شهر از دو بخش مدرن و قدیمی تشکیل شده است.

اما یک قانون مشترک در این شهر برقرار است و آن هم نامنظم بودن ترافیک شهری و شلوغی شهر است به شکلی که هنگام اوج ترافیک اگر در خیابان‌های پاریس قدم بزنید سروصدای ترافیک و نوع رانندگی راننده‌ها شما را یاد تهران در روزهای عادی و غیر تعطیل می‌اندازد. اگرچه پاریس از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی مناسبی برخوردار است و تقریبا مترو به تمامی نقاط شهر کشیده شده اما خبری از قطارهای مدرن، شیک و تمیز نیست؛ البته شاید این موضوع به دلیل حجم سنگین استفاده از این وسیله نقلیه عمومی و قدمت آن باشد.

پاریس سرسبزترین شهر اروپا هم شناخته شده، بنابراین اگر توانستید در بهار یا اوایل تابستان به این شهر سفر کنید تا از مناظر زیبای شهر بیشتر بهره‌مند شوید.

شهر همیشه بیدار پاریس، مکان‌های زیادی برای بازدید گردشگران با هرنوع سلیقه و گرایش

ی را در خود جای داده، اما اکثر مکان‌های تاریخی و دیدنی در منطقه و محدوده میدان شارل دوگل بنا شده است.

بنابراین بسیاری از مراکز گردشگری فاصله زیادی از هم ندارند و می‌توانید با چند دقیقه پیاده‌روی و استفاده از فضای سبز شهری به تعداد زیادی از این مکان‌ها بروید بدون این‌که مجبور به پرداخت کرایه ماشین باشید؛ به عنوان مثال موزه لوور، باغ تویلری، خیابان شانزه‌لیزه، طاق‌نصرت پیروزی(تریومف) و میدان کنکورد از جمله بناهایی هستند که در این منطقه واقع شده‌اند.

برج ایفل 

به ‌طور کلی هر شهر یا کشوری دارای یک نماد در سطح محلی، ملی یا جهانی است؛ نماد پاریس هم سازه‌ای فلزی یعنی همان برج ایفل است؛ به‌طوری که هرجا نام این شهر را بشنویم یا بخوانیم اولین تصویری که در ذهن ما ایجاد می‌شود این برج است. برجی 300 متری که مابین رودخانه سن و مقبره ناپلئون بناپارت واقع شده است.

برج ایفل دارای رستوران بسیار مجلل و مدرنی است که اگر قصد خوردن یک شام به یادماندنی در این رستوران را دارید باید از قبل جای خود را رزرو کرده باشید و البته به یاد داشته باشید که هزینه این شام اصلا کم نیست. شما می‌توانید برای دیدن شهر زیبای پاریس از آن ارتفاع با یکی از 4 آسانسور این برج بالا بروید و از محوطه مخصوص بازدیدکنندگان به این شهر نگاهی بیندازید. یک ضرب‌المثل بین فرانسوی‌ها رایج است که می‌گوید «هر پاریسی هر روز صبح که از خانه‌اش خارج شود برج ایفل را خواهد دید.»

موزه لوور 

لوور یکی از 3500 موزه فرانسه است؛ اما لوور در آن میان جایگاهی خاص و ویژه دارد. ورودی بسیار زیبای این موزه یک هرم شیشه‌ای است که در تاریکی شب مثل نگینی درخشان روی انگشتری پاریس می‌درخشد و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

این موزه که در 4 طبقه زیر زمین بنا شده، تعداد زیادی آثار تاریخی و هنری از گوشه و کنار جهان را در خود جای داده اما آشناترین آنها برای ما، قسمت ایران باستان موزه است. وقتی وارد سالن ایران باستان می‌شویم حس غریبی را تجربه خواهیم کرد و گاهی آرزو می‌کنیم که‌ ای کاش تمام آثار تاریخی و باستانی ایران مثل این موزه نگهداری می‌شد تا از آنها بخوبی محافظت شود؛ در واقع آثار تاریخی و هنری این موزه از خوش‌شانس‌ترین آثار تاریخی جهان هستند چون در بهترین شرایط از آنها نگهداری می‌شود این در حالی است که بسیاری آثار هنری و باستانی در گوشه و کنار جهان به دست بشر رو به نابودی هستند.

از مهم‌ترین آثاری که در این موزه نگهداری می‌شوند، تابلوی مونالیزا یا همان لبخند ژکوند، کتیبه‌های هخامنشی، آثاری از اهرام مصر و سرستون‌های تخت جمشید را می‌توان نام برد. وقتی از موزه خارج شدید اگر هوا آفتابی و مناسب بود به باغ تویلری که نزدیک این موزه است بروید و با سوار شدن چرخ و فلک آن تعدادی عکس از پاریس بگیرید که بسیار جالب خواهد بود و یادآور خاطرات این سفر برای شما پس از بازگشت به ایران است.